bedna s čerstvou zeleninou

Potraviny a předsevzetí? Nemusí to být jen o hubnutí…

Potraviny jsou našim základním zdrojem živin. Čerpáme z nich energii, vitaminy, minerály a další látky nezbytné pro normální fungování lidského organismu. Kdybyste chtěli rozšířit seznam svých novoročních předsevzetí, sepsali jsme pro vás pár bodů, jimiž se můžete ve svém přístupu k potravinám inspirovat…

 

01 Mějte české potraviny na prvním místě.

Nákupem českých potravin podporujete tuzemskou ekonomiku, zaměstnanost, tradici. Mějte „své“ farmáře, pěstitele a vinaře. Důvěřujte jim a pravidelně je podporujte. Místem, kde najdete nepřeberné množství kvalitních a čerstvých potravin z ČR pod jednou střechou, je třeba síť prodejen RYNEK. Znáte ji?

 

02 Využívejte naplno sezónní suroviny.

Lokální, sezónní plodiny mají mnohdy vyšší nutriční hodnotu než ty dovážené. Nikde se dlouho neskladují, nikam necestují. Navíc mají lepší chuť i texturu. Nezapomínejte, že investice do kvality a čerstvosti přispívá k tvorbě zdravějších stravovacích návyků.

 

03 Sledujte uhlíkovou stopu.

Jako uhlíková stopa se označuje množství všech skleníkových plynů, zejména oxidu uhličitého, které byly vypuštěny do atmosféry při výrobě určitého výrobku. Je to de facto ukazatel zátěže životního prostředí. U potravin se týká například emisí vyprodukovaných při sklizni, při jejich zpracování, balení, transportu, přípravě či konzumaci. Sledování uhlíkové stopy potravin je součástí širšího úsilí o udržitelnost. Můžete ji snížit některým z následujících způsobů: upřednostněním místních a sezónních produktů, omezením konzumace masa, neplýtváním potravinami nebo třeba nákupem výrobků ve vratných či opakovaně použitelných obalech. Co si vyberete vy?

 

04 Podporujte nákupem biodiverzitu.

Biodiverzita je něco jako různorodost života. Pro české zemědělce a pěstitele je podpora biodiverzity velmi důležitá. Řada z nich proto používá udržitelné metody pěstování (rotaci plodin, minimalizaci použití chemických hnojiv a pesticidů atd.), což má pozitivní vliv na životní prostředí a ekologickou rovnováhu. Možná vás to překvapí, ale nákupem lokálních surovin a potravin nepřímo podporujete udržení specifických druhů rostlin a zvířat, která jsou adaptovaná na místní prostředí. Každý nákup se počítá!

 

05 Snižte nebo zamezte plýtvání potravinami.

  • Plánujte, co budete jíst.

Tím, že si dopředu rozmyslíte, co budete v následujících dnech jíst a z čeho budete vařit, zvýšíte pravděpodobnost, že se potraviny a suroviny ve vaší lednici opravdu spotřebují. Dobré plánování vám ušetří čas, peníze i starosti.

  • Využívejte přebytky.

To, co vám při přípravě jídla zbude, využijte pro přípravu dalšího pokrmu. Nebojte se zkoušet nové recepty a experimentovat, kreativní přístup k využití přebytků může být zábavným způsobem, jak omezit plýtvání.

  • Připravujte přiměřené porce.

Servírujte porce, které jste schopni vy a ostatní u stolu sníst. Nakrmit popelnici berte vždy až jako poslední možnost.

 

06 Skladujte chytře.

Uchovávejte potraviny správným způsobem. Chytré skladování potravin zahrnuje jejich přehledné ukládání a označování, sledování dat spotřeby, využívání vzduchotěsných nádob, funkčních kuchyňských pytlíků, udržování správné teploty v lednici… Vytvoříte-li si funkční systém otáčení zásob tak, že vždy nejprve použijete nejstarší potraviny, jste na dobré cestě!

 

07 Kompostujte.

Kompostování bezesporu přispívá k udržitelnějšímu životnímu stylu: pomáhá snížit objem odpadu, zlepšuje kvalitu půdy, podporuje růst rostlin a snižuje emise na skládkách. Vyzkoušejte si udělat z odpadu hnojivo. Vaše květináče vám poděkují a planetě tím prokážete službu. Domácí kompostování je opravdu ekologickým způsobem nakládání s organickým odpadem. Vyzkoušejte ho.

 

Inspirovali jsme vás? Udržitelné „stravovací návyky“ jsou krokem k odpovědnějšímu a ohleduplnějšímu přístupu k potravinám, ale i investicí do zdraví a pohody. Nezapomínejte na to. Je vlastně jedno, jestli si předsevzetí dáváte, nebo ne. Osvojit si zásady zdravějšího a udržitelnějšího přístupu k potravinám není nikdy pozdě a začátek nového roku pro to může být ideální příležitostí. Když si zároveň jako prioritu stanovíte pravidelný pohyb na čerstvém vzduchu, mezi všemi přírodními krásami, které naše země nabízí, poznáte další z mnoha výjimečných podob naší Čerstvé republiky. Tak dobrou chuť a šťastnou cestu.

Zaujalo vás tohle téma? Diskutujte o něm. Na sociálních sítích nebo naživo! Budeme rádi, když ho budete sdílet společně s námi.

Související články

  • potraviny

Loupané, krájené nebo třeba plátky. Způsobů, jak je připravit, existuje dlouhá řada. Řeč je o bramborách, typické české surovině, bez které se kuchyně neobejdou. Napadlo vás někdy, kolik práce mají restaurace s jejich přípravou? V Beskydu Fryčovice jim se zpracováním umí pomoct. Mají tam linku na loupání brambor. Restauratérům šetří čas, peníze a nám všem životní prostředí.

  • potraviny

Pět druhů jídel a celkem třináct set obědů. Tolik denně připraví v jídelně ve Žďáře nad Sázavou. Fungují částečně jako „závodní“ jídelna, ale především k nim docházejí i lidé mimo firmu. Na první pohled běžné místo, kde si dát oběd. Tak proč se strávníci neustále vrací a jak to, že jim tolik chutná? Mimo jiné díky tomu, že tu vaří z lokálních potravin.

  • potraviny

Máte svůj oblíbený obchůdek, kam pravidelně chodíte, protože víte, že si odtud odnesete domů čerstvé a kvalitní potraviny, na kterých si pochutná celá rodina? Prodejny RYNEK jsou přesně takovým místem.