Jablka

Začíná sklizeň jablek. Podpořte naše sadaře

My, Češi, milujeme jablka, mezi tuzemským ovocem dokonce dlouhodobě kralují žebříčku oblíbenosti. Ročně jich každý z nás sní kolem 25 kilogramů. Naši sadaři jich loni sklidili 138 tisíc tun.Tím, že ale skončili s čtvrtmiliardovou finanční ztrátou, byla jejich úroda trošku hořkosladká… 

 

Evropský trh v loňském roce doslova zavalila polská jablka. Ta měla původně putovat na východ, kvůli válce na Ukrajině ovšem většina z nich skončila v ČR, na pultech velkých obchodních řetězců. Levná, dotovaná konkurence ze zahraničí tak vytvořila velký tlak na domácí cenotvorbu. Čeští farmáři museli nedobrovolně srazit výkupní ceny, které jsou už tak nízké. Oproti předešlému období v loňském roce zlevnila jablka na pultech o jedno procento. Ta farmářská 10krát tolik. 

Hnojiva, přípravky proti škůdcům, pohonné hmoty, energie, mzdy pro zaměstnance a další fixní náklady přitom zemědělcům meziročně vzrostly o vyšší desítky procent.Ztráta, která tím tuzemským zemědělcům vznikla, se podle odhadu Ovocnářské unie České republiky vyšplhala k 250milionům korun! Co kilogram jablek, to čtyřkorunová ztráta. Tušili jste to? 

 

138 tisíc tun jablek ročně

Jablka představují hlavní produkt českých ovocnářů. Podle Ovocnářské unie České republiky se naše soběstačnost v produkci konzumních jablek pohybuje někde mezi 40–60 procenty. Roli hraje vždy objem aktuální sklizně versus spotřeba. Ta činí v ČR podle posledních dostupných údajů přibližně 25,2 kilogramu jablek na osobu ročně. Pěstitelé jich v českých, moravských a slezských sadech loni vypěstovaliněco kolem 138 tisíc tun. 

Většina jablek na uskladnění se trhá v září a říjnu. Zatímco odrůdy Rubín, Selena, Šampion či Melodie se trhají od poloviny září, Golden Delicious se v teplých polohách sbírají koncem září, ve vyšších ve druhé polovině října, podobně jako třeba odrůdy Jonagold a Idared. Jak vypadá taková sklizeň jablek ve společnosti POMONA Těšetice a.s., která patří do skupiny AGROMĚŘÍN a která zpracovává ovoce vypěstované ve vlastních sadech na Znojemsku, si můžete přečíst zde

 

Původ ovoce jako priorita 

„Jabloně a meruňky jsou naším skalním ovocným druhem,“ říká Ivo Pokorný, ředitel POMONY Těšetice a předseda Ovocnářské unie Moravy a Slezska. Průměrně zde sadaři ročně sklidí 1 000 tun jablek z 22 hektarů sadů. Produkce jablek je certifikována systémem GLOBAL G.A.P., díky kterému může ovoce putovat také na pulty větších obchodních řetězců. 

„Dobře vybudované technické zázemí v podobě klimatizovaných skladů, třídicí linky s vodní cestou vyklápěnía dalšího technologického vybavení nám umožňuje spolupracovat jak s drobnými regionálními podniky a zpracovateli, tak s hypermarkety,“ dodává ředitel. Stejně jako v případě jiných potravin se nám, zákazníkům, vyplatí pídit po jejich původu. Díky pravidelným kontrolám a rozborům máme například jistotu, že v jablkách domácího původu nezůstává ani špetka ošetřujících přípravků navíc.

 

Zdraví v bedýnce ze sadu 

Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje sníst denně 400 gramů čerstvého ovoce, pokud tedy denně sníte dvě čerstvá jablka, máte splněno, navíc se zdravotním benefitem. Jablka pomáhají při chorobách srdce a ledvin, při vysokém krevním tlaku a navíc stabilizují hladinu cukru v krvi. 

Nezapomínejte, že nejvíc cenných látek v sobě má slupka. Obsahuje polovinu celkového množství vlákniny, která pomáhá čistit střeva, a třetinu vitaminů C a A. Má také čtyřikrát více vitaminu K než dužina a obsahuje antioxidant kvercetin, který mírní dýchací potíže a podporuje funkci mozku.

Díky mapě pěstitelů se teď můžete podívat, kde ve svém okolí máte možnost koupit si jablka ze dvora nebo si je nasbírat přímo v sadu. Nákupem českého ovoce totiž vysíláme jasný signál, že si práce našich sadařů ceníme.

Zaujalo vás tohle téma? Diskutujte o něm. Na sociálních sítích nebo naživo! Budeme rádi, když ho budete sdílet společně s námi.

Související články

  • potraviny

Poslední rok se našimi peněženkami neprohání vítr, ale vichřice. Sotva jsme si začali zvykat na výrazné zdražení bydlení a stavebních materiálů, rozpoutala se nevídaná bouře na trhu s energiemi. A od té doby máme možnost pozorovat inflační „domino efekt“ napříč všemi myslitelnými výdaji. Vlna zdražování se logicky nevyhýbá ani základní položce každé domácnosti. Jídlu.

  • potraviny

Pro období sklizně hroznů je burčák typický a je to vlastně terminus technicus. Můžeme tak totiž označovat pouze nápoje vyrobené z čerstvých letošních hroznů, které vinaři vypěstovali na území České republiky. Věděli jste to? 

 

  • potraviny

Představte si, že by se do České republiky  úplně přestaly dovážet potraviny ze zahraničí. Co by to pro nás znamenalo? Většinu základních potravin bychom si byli schopni vyprodukovat sami. Potravinová soběstačnost ČR se totiž pohybuje okolo 70 procent.