Burčák

Burčák z Nového Vinařství se vyrábí podobně jako přívlastkové víno

Pro období sklizně hroznů je burčák typický a je to vlastně terminus technicus. Můžeme tak totiž označovat pouze nápoje vyrobené z čerstvých letošních hroznů, které vinaři vypěstovali na území České republiky. Věděli jste to? 

 

Kvalitní burčák je jakýsi mezistupeň mezi vylisovanou hroznovou šťávou a vínem. Příjemně voní čerstvými drcenými hrozny a obsahuje přibližně 4 % alkoholu, tedy podobné množství jako 12° pivo. Traduje se, že by ho měl člověk v průběhu sezóny vypít zhruba tolik, kolik má vlastní krve, tedy asi šest litrů. Proč? Burčák obsahuje spoustu vitaminů, zejména těch ze skupiny B, které zlepšují trávení, mírní únavu, podporují správnou srdeční činnost a prospívají pokožce i vlasům. Navíc obsahuje glukózu a fruktózu, tedy pro tělo snadno vstřebatelnou energii. 

 

Pod taktovkou přírody 

Hlavní roli v procesu přeměny cukrů v alkohol hraje příroda. Kvašení vinného moštu nejčastěji probíhá v nerezových tancích, případně v sudech, a tento proces bouřlivého kvašení trvá přibližně týden. K dosažení co nejlepšího výsledku je potřeba správná teplota i poměr živin a kvasinek. V Novém Vinařství v Drnholci využívají k výrobě burčáku odrůdy Muškát Ottonel, Rulandské šedé či Sauvignon. „Burčák u nás vyrábíme standardní metodou jako přívlastkové víno. Je to poctivá práce, která počítá s ošetřením hroznu při zpracování, s vylisováním, odkalením moštu a následným zakvašením čistou kulturou kvasinek,“ říká ředitel Nového Vinařství Zdeněk Tréšek s tím, že nejde o žádný rychloobrátkový produkt. Ve fázi před vrcholnou fermentací, kdy má burčák 3–7 % alkoholu, se z okolí Pálavy distribuuje do prodejen Rynek, kterých je po ČR zhruba dvacet. Znáte je? 

 

Jak poznat kvalitní burčák

Hlavním ukazatelem je barva, typicky žluto-zelenkavá s jemně okrovým odstínem. Jsou-li vstupní surovinou modré hrozny, může být burčák i růžový nebo červený. Narazíte-li na burčák s hnědým nádechem, je buď staršího data, nebo je vyrobený z nekvalitních bobulí či jiného ovoce. Kalu či sedlinek se bát nemusíte, během kvašení vznikají dost často. Na co byste si ovšem měli dát pozor, je skladování nápoje. Pokud burčák necháte nějakou dobu v teple, může se stát, že začne kvasit natolik, že se vám doma přemění v mladé víno. 

 

Poklad z moravských vinic 

Zatímco burčák se může podle českého vinařského zákona prodávat jen v období od 1. srpna do 30. listopadu, víno z tuzemských vinic si můžete otevřít kdykoli, nezávisle na ročním období. Vína z Nového Vinařství, která se vyrábějí výhradně z moravských hroznů vypěstovaných v Mikulovské podoblasti poblíž Pálavských vrchů, pravidelně sbírají různá ocenění doma i v zahraničí. Vyznačují se moderními etiketami a šroubovým uzávěrem – ten, mimochodem, zdejší vinařství u svých vín použilo jako první v České republice. 

 

Bobule ve stoprocentní kondici 

„Základem kvality našich vín je práce s vinnou révou ve vinici. Hospodaříme na více než 100 hektarech.  Na jakost vína má vliv řez révy i následné zacházení s keřem,“ zdůrazňuje Zdeněk Tréšek. Bobule zde navíc přebírá optický třídič hroznů, díky čemuž lze docílit 100% kvality základní suroviny. Na otázku, jaké víno z nabídky NovéhoVinařství by doporučil manželskému páru na večer, odpovídá: „Jednoznačně ,vlašák´. Je vyvážený alkoholicky, takže je pro maminky tak akorát, i poměrem cukru a kyselin, což ocení zase tatínkové.“ Za pozornost podle něj stojí i suchá Pálava, novinka v nabídce. Kompletní sortiment si můžete prohlédnout v e-shopu Nového Vinařství nebo si pro něj skočit do nejbližší prodejny Rynek. Šťastnou cestu! 

 

Zaujalo vás tohle téma? Diskutujte o něm. Na sociálních sítích nebo naživo! Budeme rádi, když ho budete sdílet společně s námi.

Související články

  • potraviny

Tušili jste, že existuje máslo, které si můžete natřít na chleba hned poté, co ho vytáhnete z ledničky? Velkomeziříčská mlékárna LACRUM má tento typ snadno roztíratelného másla ve své nabídce. Kromě unikátní technologie výroby, díky níž ho lze snadněji rozmazat, se pyšní také netradičním obalem. Místo ve fólii je v plastové vaničce. Kupující to občas zbytečně mate. 

 

  • potraviny

Jedna věc je vypěstovat kvalitní ovoce a zeleninu nebo zajistit, aby maso pocházelo jen ze zvířat, která byla dobře živená a žila v příjemných podmínkách. O tom už jste nejen tady určitě četli. Jiná věc ale je, aby bylo dost takových, kteří budou těmto potravinám dávat přednost před lacinými a někdy i nebezpečnými náhradami. Co obnáší mít restauraci, která právě na lokálních surovinách staví? Tady je příběh jedné z nich, restaurace a minipivovaru v Jelínkově vile ve Velkém Meziříčí.

  • potraviny

Kdyby se léto mělo převtělit do jednoho jediného ovoce, bylo by meruňkou. Jen se na chvilku zasněte – v sezoně nejdřív pěkně kynuté knedlíky a po zbytek roku marmeláda nebo zavařenina, která dovede nejteplejší dny v roce tak intenzivně připomenout. Víte ale, co péče a taky štěstí stojí, než člověk na stůl košík pravých českých meruněk dostane?